STRATEJİK VE YARATICI PAZARLAMA, İLETİŞİM, MARKA, REKLAM ve SATIŞ DANIŞMANLIĞI

CTE HAKKINDA

about

1975 Ankara doğumlu olan Tolga Ergin, Yükseliş Koleji’nde okuduktan sonra 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi - Linguistics - İngiliz Dil Bilimi bölümünden mezun oldu. Askerlik görevini 1998-1999 yılları arasında tamamladıktan sonra yine Hacettepe Üniversitesi’nde Cultural Studies / Kültür Çalışmaları mastırı yaptı.

İngiliz Kültür Derneği'nin "Kültür ve Halkla İlişkiler Koordinatörü" olarak görev yaptığı dönemde, gerçekleştirdiği 400'den fazla tematik etkinlik sayesinde derneğin bir "açık üniversite" olarak anılmasını sağladı. Aynı zamanda Türk - İngiliz Kültür Derneği’nin Kurumsal İletişim çalışmalarını da yürüttü. Derneğin yeni logo tasarımını yaptı ve web sitesini yönetti.

Bu yıllarda hayata geçirdiği Avrupa Birliği Kültür Projesi, AB kültür delegasyonu tarafından örnek projelerden biri olarak gösterildi.

Microsoft EMEA bölgesi Authorised Replicator’ı olan Arkadaş Yayınevi’nin yöneticiliğini üstlendiği dönemde, uluslararası toplantılarda firmayı temsil ettiği gibi, yayınevi için yayınlanacak eser seçiminden reklam faaliyetlerine, editoryal grup, matbaa grubu, çevirmenler grubu, grafik grup ve depo grubu gibi ekiplerin yönetiminden kurumsal iletişim faaliyetlerine, çok çeşitli görevleri yürüttü.

Ardından Kültür Bakanlığı'nın projesi olan ve 6 yıl boyunca çeşitli nedenlerle yayınlanamamış Türkiye'nin resmi internet portalı GOTURKEY.com'u kurduğu ekip ile birlikte 8 ay gibi kısa bir sürede yayınladı.

Portalın yurt dışı reklam ve iletişim kampanyalarını bakanlık ile beraber planladı, Amerika, İngiltere gibi ülkelerde reklam/iletişim faaliyetlerini yürüttü. GoTurkey.com, kısa zamanda Google tarafından yapılan değerlendirmelerde en yüksek “page rank” alan portallardan biri haline geldi.

İletişim, halkla ilişkiler, reklam-grafik tasarım ve pazarlama-satış gibi çeşitli konularda tecrübe sahibi olan Ergin, Sinpaş GYO’nun Ankara’da proje yapma kararı ile birlikte, 2010 yılından itibaren tüm “Ankara Projeleri Pazarlama Direktörü” olarak görev yaptı.

Tolga Ergin bu dönemde tüm projelerin pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra, arazi alınması ve geliştirilmesi görevlerinden başlayarak demografik ar-ge ve hedef kitle çalışmalarının yapılması, proje konseptlerinin geliştirilmesi; reklam, iletişim ve organizasyon, pazarlama ve satış kampanyaları oluşturulması, satış ofislerinin kurulması / satışa uygun hale getirilmesi, satış ekiplerinin ve satış ofisi personelinin istihdamı, satış ekiplerinin kampanyalar, pazarlama argümanları ve firma kurumsal nitelikleri doğrultusunda eğitilmeleri, Ankara merkez ofis ve satış ofisleri yönetimi ve tüm kurumsal iletişim çalışmalarını içeren görevleri Ankara’da yerine getiren kilit isim oldu.

Sinpaş GYO'nun "İncek Life", "İncek Blue", "İncek Green" satış ofislerinin kurulması ve bu projelerin yaşam konseptlerinin oluşturulması, Sinpaş GYO GOP- Ankara Genel merkez binası konsepti ve "The First" Projesi satış ofisi kurulması, "The First" Proje Konsepti'nin oluşturulması, satışa hazır hale getirilmesi, ön satış ve satış işlemleri, ofis personeli ve satış ekipleri istihdamı ve eğitimleri; "Ege Vadisi" satış ofisi kurulması ve Proje Konsepti'nin oluşturulması, ofis personeli ve satış ekipleri istihdamı ve eğitimleri, ön satış ve satış işlemleri gibi görevleri de pazarlama, kurumsal iletişim ve reklam faaliyetlerinin yanında yürüttü.

Ege Vadisi’nde yer alan “Türkiye’nin en uzun kapalı 4 mevsim plajı”, İncek Life’ta yer alan “Ankara’nın ilk kumsalı”, "Çocuk Cenneti" ve sosyal donatılar ile genel konsept çalışmaları; İncek Green’de yer alan “Ankara’nın en yüksek dikey bahçesi”, İncek Green proje genel konsepti ve sosyal donatıları ve İncek Blue’da yer alan “Zen Kulübü” ile proje genel konsepti, Tolga Ergin’in hayata geçirilen konsept ve fikirleri arasında yer alıyor.

Pazarlama faaliyetleri diğer projeler tarafından örnek alınan ve yaptığı ses getiren organizasyonlarla İncek Life’ın muhteşem bir yaşam alanı olarak anılmasını sağlayan Ergin’in döneminde Ege Vadisi 2016 yılında ülkede yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen GYO tarafında “satış performansı en yüksek proje” oldu.

Aynı dönemde Ege Vadisi örnek daireleri de International Property Awards tarafından 2016 yılında ödüllendirildi. Pazarlama Direktörü olarak görev yaptığı pazarlama ekibinin faaliyetleri ile 2013 yılında Brandwatch tarafından Sinpaş GYO, “Türkiye’nin en güçlü sosyal markası” seçildi. Social Bakers, Sinpaş GYO pazarlama yönetiminde olan Facebook sayfasını “Türkiye’nin en iyi facebook sayfası” seçti.

Çeşitli danışman firma ve satış ekiplerinin yönetimine rağmen uzun süre çok sınırlı satış rakamları olan ve "satılamaz" iddialarının bulunduğu "Moment Beştepe Ofis" Projesi direktörlüğü görevinde, satış ekibini revize ederek, hayata geçirdiği kampanyalar, reklam ve iletişim çalışmaları ile 3 ay gibi kısa bir sürede 20 Milyon TL üzerinde ciro yapılması ve düzenli satış rakamlarına ulaşılmasını sağladı. Tüm projenin pazarlama, kurumsal iletişim, reklam ve satış işlerini yönetti, yeni personel istihdamını yaptı ve eğitimler verdi.

Ergin, son olarak Emlak Konut’un İzmir Alsancak’ta inşa edilmekte olan Allsancak projesinde Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı / CMO pozisyonunda, pazarlama, kurumsal iletişim, reklam, satış ofisi kurulması ve yönetimi, tüm ajansların yönetimi, medya ilişkileri, kampanyaların tasarlanması, satış ekibi istihdam-eğitim ve yönetimi gibi çok çeşitli görevleri üstlenmiştir.

Şu anda inşaat projeleri için “pazarlama ve satış danışmanlığı" yapmaktadır.

Motosiklet ve offroad tutkunu olan Tolga Ergin, uzun yıllar Amerikan Futbolu, fitness ve yüzme gibi çeşitli spor dallarında başarılı olmuştur. Aynı zamanda 31 yıldır kurucusu olduğu Darkphase isimli rock grubunda davul çalmakta, şarkı sözleri yazmakta ve beste yapmaktadır.